19 lip 2011

LES-BAUX-DE-PROVENCE

LES-BAUX-DE-PROVENCE położone pośród malowniczych wzgórz Alpilles, otoczone winnicami i gajami oliwnymi, wznosi się od czasów średniowiecznych na skalistym wzgórzu, oddzielone murami obronnymi od nieproszonych gości. Burzliwe lata walk i różnych wojen religijnych odcisnęły swoje piętno na tej warownej twierdzy, jednak jej piękno do dzisiaj zachwyca wszystkich przyjezdnych, stawiając tą średniowieczną wioskę na czele wszystkich prowansalskich miasteczek warownych.
Dzisiaj możemy tu poznawać sztuki walk, na odbywających się latem przedstawieniach kostiumowych odtwarzających potyczki zbrojne, a nawet działanie zachowanych tutaj średniowiecznych maszyn oblężniczych: katapulty, taranów, proc.
W pobliżu Les Baux znajdują się stare kopalnie miejscowego kamienia, z których pozyskiwano materiał do budowania domów. W jednej z nich nieopodal warowni znajduje się dzisiaj Cathedrale d'Images, gdzie wyświetla się trójwymiarowe pokazy, a także obrazy dawnych i współczesnych mistrzów. 
W mieście znajduje się też muzeum Santos - czyli słynnych prowansalskich figurek przedstawiających ludzi różnych zawodów w różnych sytuacjach.
Na uwagę zasługuje też Kościół Św.Vincenta z pięknymi witrażami i nawami, Chapelle de Penitents Blancs - kaplica z pięknymi freskami z XVII wieku przedstawiającymi pasterzy i pasterki. Na każdym kroku można tutaj również podziwiać współczesna sztukę w licznych galeriach i sklepikach.
3 komentarze:

  1. I know just where these photos are! Lovely to hear from you... xv

    OdpowiedzUsuń
  2. Hi Theresa! I like your new blog! Thank you for putting my blog button on it:) Your photos are wonderful!!! Would you mind if I used one of them as a reference for a painting? I don't think I'll be visiting in person any time soon. Good to see you!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...