10 gru 2010

PONT DU GARD


Most Pont-du-Gard to zachowany do dzisiaj odcinek 50-cio kilometrowego akweduktu, który został zbudowany przez starożytnych Rzymian ok. roku 26-16 p.n.e., w celu dostarczania wody ze źródeł w Eure niedaleko Uzes do Nimes.
Akwedukt pełnił swoją rolę wodociągu przez prawie 500 lat. Później na skutek stopniowego zamulenia 2/3 kanału wypełnił osad. Od średniowiecza do XVIII w, służył jako most do przeprawy przez rzekę Gardon. Od XVIII wieku, po wyremontowaniu stał się atrakcją turystyczną.
Most o wysokości 48m, szerokości 27m i 360m długości, zbudowano z trzech pięter arkad. Materiałem do budowy były kamienne bloki połączone ze sobą bez zaprawy murarskiej! Jest on jedynym zachowanym do czasów dzisiejszych trójpoziomowym akweduktem na świecie. 
W 1985 roku akwedukt Pont-du-Gard  został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.2 komentarze:

  1. Czasami, jak widzę taka architektóre, to jestem dumna, ze jestem człowiekiem.
    Buziole w noch.

    OdpowiedzUsuń
  2. Te stare drzewa oliwkowe na zdjęciach, to te same, na które wtedy mój siedmioletni synek się wspinał. Mało brakowało, a skończyłoby się to wielkim mandatem. Tabliczkę, że to pomniki przyrody zobaczyliśmy dopiero jak nam policja je pokazała. Obudziłaś wspomnienia.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...