8 lis 2010

SAINT-REMY-DE-PROVENCE - śladami Vincenta van Gogha ...

Jadąc cienistą aleją platanów w samym sercu Les Alpilles natrafiamy na starożytne miasteczko Saint-Remy-de-Provence. 
Miasto to szczególnie upodobali sobie artyści, mieszkali tutaj m.in. Nostradamus, Frederic Mistral, a Vincent van Gogh ponad 100 lat temu przebywał tu na leczeniu psychiatrycznym w szpitalu Saint-Paul-de-Mausole. Tutaj w ciagu roku (1889-1890) powstało ponad 150 jego wspaniałych obrazów inspirowanych otaczającą go przyrodą.


Les AlpillesMijamy centrum Saint-Remy i udajemy się w kierunku Les-Baux-de-Provence do położonego  kilometr dalej, otoczonego gajami oliwnymi Saint-Paul-de-Mausole-Asylum.
Vincent van Gogh - Drzewa oliwne
Vincent van Gogh - Drzewa oliwne

Pomnik Van Gogha w Saint-Paul
Pokój w którym przebywał Vincent van Gogh z widokiem na ogród.Okolice Saint-Remy-de-Provence obfitują w zabytki sięgające czasów Gallo-Romańskich, szczególne warto zobaczyć Glanum pochodzące z 7 w.p.n.e.W doskonałym stanie zachowały sie do dzisiaj odrestaurowane w 2007 roku Łuk Triumfalny i Mauzoleum.
Łuk Triumfalny został zbudowany w czasach wczesnego cesarstwa rzymskiego i wskazywał drogę wjazdową do Glanum. Jest to najstarszy łuk regionu i prawdopodobnie stał się wzorem do budowania przyszłych łuków we Francji.
Mauzoleum jest to najwybitniejsze i najlepiej zachowane mauzoleum świata rzymskiego. Wysokie na 18m ozdobione jest doskonale zachowanymi płaskorzeźbami.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...