28 lut 2010

Fontaine de VaucluseFontaine de Vaucluse to piękna średniowieczna wioska ukryta w wąskiej dolinie otoczonej wysokimi górami. Ta miejscowość słynie z niezwykle tajemniczego i unikalnego na skalę światową źródła, które wypływając z podnóża wysokiego skalistego klifu tworzy niespotykanie zjawiskową rzekę Sorgue.

Rzeka ta płynie szeroko biorąc swój początek w szczelinie skalnej u podnóża klifu wysokiego na 230m. Źródła rzeki są nieznane, prawdopodobnie są zlewiskiem wód podziemnych z doliny Vaucluse, południowej strony Mount Ventoux oraz Montagne de Lure obejmujacych ok. 1240 km2, których jedynym ujściem jest fontanna. Ciągnąc się kilkadziesiąt kilometrów pod ziemią wytryskają ogromną siłą kilkaset metrów od centrum wioski Fontaine de Vaucluse. Aby zobaczyć ten niezwykły twór natury musimy się udać pieszo prowadzącym wzdłuż brzegu rzeki wąskim chodnikiem.

Dobrze jest przyjechać tutaj wiosną i jesienią, kiedy wody z topniejących śniegów i opadów zimowych są duże, wtedy można zaobserwować niesłychanie piękny wybryk natury w postaci spienionych pęcherzyków wypływajacych ze skały w formie fontanny. Zimą i latem poziom wody w jaskini źródlanej opada, a woda w rzece dalej płynie szerokim strumieniem.

Rocznie wypływa stąd ponad 630 milionów metrów3 wody co stanowi 1 miejsce w Europie i jedno z największych w świecie pod wzgledem wielkości przepływu. Speolodzy bezskutecznie próbowali dotrzeć do podziemnego źródła. Na przestrzeni wieków udawało im się dotrzeć coraz dalej, ale początku nie znaleziono do dzisiaj. Także głębokość jeziora w skale nie została odkryta do dzisiaj, w czasie ostatnich badań robot-nurek osiągnął głębokość 315m, ale do dna nie dosięgnął.
W miejscu, gdzie stoją ludzie, wiosną płynie już rzeka.

Korzenie tego drzewa są odkryte, czepiają się skały.

W Fontaine de Vaucluse panuje niezwykła atmosfera. Biorąca tutaj swój początek rzeka Sorgue intensywnie szumi i urzeka krystalicznie czystą szmaragdowo-zieloną wodą. Na każdym miejscu w tym miasteczku widać kult wody - miniaturowe fontanny i zbiorniki wodne.


Rzeka jest tak czysta, że na jej dnie rosną zielone rośliny.

Latem, aby dojechać do miasteczka trzeba się przygotować na wielkie tłumy turystów
i jeszcze większą przeszkodę w zwiedzaniu - wysoką temperaturę...

Ale warto tutaj przyjechać ze wzgledu na piękno tego miejsca, którym zachwycali się już przed wiekami wielcy artyści: Franciszek Petrarka, Boccaccio, Chateaubriand, Frederic Mistral i Rene Char.
Dzisiaj możemy zwiedzić muzeum 14-wiecznego włoskiego poety Franciszka Petrarki, który mieszkał w Fontaine de Vaucluse i tutaj napisał sonety Do Laury...

Na głównym placu Fontaine stoi kolumna poświęcona Petrarce z okazji 400 lecia urodzin poety.

W Fontaine de Vaucluse od XV wieku bez przerwy działała fabryka papieru, dzisiaj możemy ją zwiedzić, zobaczyć jak jest ręcznie robiony papier czerpany, a nawet zakupić kilka arkuszy na pamiątkę.

W położonym koło koryta rzeki podziemnym pasażu znajduje się też muzeum podziemnych wypraw do źródeł rzeki Sorgue oraz wiele butików, galerii malarstwa i wytwórnia pamiątek ze szkła.
Na jedynym moście w wiosce ruch odbywa się wahadłowo, dlatego w sezonie turystycznym tworzą sie tutaj korki.


Rzeka płynąc uruchamia koła młyńskie, tworzy niezwykłe wodospady i jest centrum życia towarzyskiego we wsi, na jej brzegach znajdują sie malownicze restauracje, sklepiki i kawiarenki.
 Brzegi rzeki Sorgue są porośnięte bujną roślinnością, zwisającymi drzewami, kwitnącymi krzewami, a w jej otoczeniu jest wiele malowniczych willi ukrytych między skałami otaczających wioskę gór.
Kościół Św. Verana, który wg legendy pokonał potwora mieszkającego w źródle rzeki Sorgue.

Główny plac Fontaine de Vaucluse

Można też pospacerować wąskimi uliczkami...

Fontaine de Vaucluse to niezwykle urokliwe miejsce, które niesposób ominąć podczas pobytu w Prowansji...


4 komentarze:

 1. Trafiłam na ten blog całkowicie przez przypadek i znalazłam moją ukochaną Prowansję. Obudziły się wspomnienia miejsc, chwil i przeżyć jakie nam towarzyszyły tam pewnego gorącego i pachnącego lawendą lata.Będę zaglądać. Pozdrawiam serdecznie. Lo

  OdpowiedzUsuń
 2. Po tej sesji zdjeciowej to juz nawet nie trzeba tam pojechac, choc tam jeszcze nie bylam i nie wiem czy jeszcze bede..... a chcialabym.

  OdpowiedzUsuń
 3. byłem tam miesiąc temu, magiczne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. WSPANIAŁE MIEJSCE WRÓCĘ TAM JESZCZE NIE RAZ POLECAM GORĄCO. MAREK

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...